Adana Çene Cerrahisi

Adana Çene Cerrahisi

Adana Çene Cerrahisi, Ortognatik cerrahisi olarak da bilinen Adana çene cerrahisi, çene kemiklerinin usulsüzlüklerini düzeltir ve çene ve dişlerin çalışma biçimini iyileştirmek için yeniden hizalandırır. Bu düzeltmeleri yapmak yüz görünümünü de değiştirebilir. Adana Çene cerrahi, çene ve yüzün tek başına parantezi ile tedavi edilemeyen koşullarını düzeltmek için yapılan ameliyattır. Etkilenen kemikler kesilir ve yeniden hizalanır, daha sonra vidalar ya da plakalar ve vidalar ile yerinde tutulur. Adana Çene Cerrahi, hangi düzeltmelerin yapılması istenildiğine bağlı olarak mandibula (alt çene) ve / veya maksilla (üst çene) üzerinde yapılabilir. Bu işlem için genel anestezi yaygın olarak kullanılır. Genellikle bu ameliyat derinin kesilmesini gerektirmez, bunun yerine cerrah hastanın ağzından kemiklere erişir. Adana çene estetiği yaptırmak için kliniğimize gelip ön muayene olabilirsiniz.

Ameliyat sırasında, kemiklerin doğru yeniden konumlandırılmasını sağlamak için çeneler paslanmaz çelik teller kullanılarak birbirine bağlanacaktır (maksiller arası fiksasyon). Bazen hasta uyanmadan önce serbest bırakılır. Bazı cerrahlar çeneyi kapatmayı tercih eder.
Adana Çene cerrahi genellikle bir ortodontistle birlikte oral ve maksillofasiyel bir cerrah tarafından yapılır. Genellikle ameliyat öncesi ve sonrası dirsekleri içerir. Cerrah ve ortodontist arasındaki dikkatli koordinasyon, dişlerin ameliyat sonrasında doğru şekilde oturmasını sağlamak için şarttır.
Ameliyatın niteliğinden dolayı, hastalar genellikle işlemden sonra tamamen sıvı bir diyetle konur. Cerrah ok tamamladıktan sonra, yumuşak yiyeceklerin, daha sonra sert yiyeceklerin tadına varılabilir. Ameliyat sonrasında cerrah tarafından verilen diyet rehberi sonrasında iyileşme sürecini kesintiye uğratmaması önemlidir. İyileşme süresi, küçük adana çene cerrahide birkaç hafta, daha karmaşık adana çene cerrahi için bir yıla kadar değişebilir.
Büyüme durduktan sonra çene ameliyatı uygundur, genellikle kadınlar için 14-16 yaş, erkekler için 17-21 yaş arasıdır.